< FC's huvudsamarbetspartners 2018
Syrianska Eskilstuna IF – Krillan 19/5 2018
FC Stockholm – Ekerö IK 21/6 2016
FC Stockholm – IFK Haninge 2 – 1
0-3 till FC borta mot Älta och ny serieledare
FC Stockholm Internazionale. Stockholm 2016
Klassiskt tifo på Kristinebergs IP i hemmapremiären mot Gröndals IK 2013-05-17
SPELARSTATISTIK 2018
UTESPELARE MATCHER GULA RÖDA ASSIST MÅL POÄNG
Charles JR Simba1300189
Heradi Simba700011
Richard Cederqvist1120202
Victor Forssell1320011
Mani Tourang154021416
Jimmie Engqvist1600213
Olle Freiman1320000
Johannes Grahn1400055
Mathias Jung920246
Linus Smedjegården1421606
Taner Kocak1610729
Filip Lindmark15604812
Max Axelsson500000
Linus Karlsson1630011
Antanas Brusokas200000
Martin Leinar1500033
Linus Hallström400101
Hampus Wulff1340202
Mårten Nordbeck 1220325
Erik Hoang 200000
Love Lidström300000
MÅLVAKTER MATCHER GULA RÖDA MATCHSNITT POÄNG
Kristijan Opacak150000
Simon Röse Meyer20000
Välkommen till
FC Stockholm Internazionale's
officiella webbsida

FC Stockholm Internazionale grundades 2010 och spelar säsongen 2018 i division 3 Södra Svealand. Målet för säsongen är serieseger och vinst i Stockholm Cup.

FC Stockholm Internazionale - mot Europa!
KOMMANDE MATCH
vs
Lör 22 sept 15:00
Trosa-Vagnhärad SK
Seriematch
Häradsvallen
SERIETABELL
FACEBOOK
INSTAGRAM
Följ FC Stockholm på Instagram:
@fcsthlm
TWITTER
Följ FC:s matcher live och ta del av
de senaste nyheterna via Twitter:
@fcstockholm
HUVUDSAMARBETSPARTNERS
“Att både spela i och vara en av FC:s huvudpartners är en ära och självklarhet. FC Stockholm kändes helt rätt från början och en perfekt samarbetspartner för Ellinjen.”
- Peter Dolk, VD
Ellinjen AB
“Att få hjälpa till med min expertis inom sport har alltid varit en dröm. Utöver det känner jag att mitt varumärke går hand i hand med vad FC är och står för.”
- Daniel Pernsköld, VD
SP3 AB
“FC och STN är två företag som är på väg framåt. Jag är stolt att vara en del av de båda, och tillsammans kommer vi verkligen kunna växa ihop. FC ligger mig varmt om hjärtat.”
- Jimmy Sundqvist, VD
STN AB
“Att fått vara med från början på denna resa, hjälpa till och stöjda FC! Se mathcer och få visualiseras tillsammans kändes som en självklart. Tillsammans blir vi vinnare!”
- Pelle Westberg, VD
SBP Bemanning AB