FC Stockholm – Ekerö IK 21/6 2016
FC Stockholm – IK Viljan Strängnäs 11/6
FC Stockholm – IFK Haninge 2 – 1
0-3 till FC borta mot Älta och ny serieledare
FC Stockholm Internazionale. Stockholm 2016
Klassiskt tifo på Kristinebergs IP i hemmapremiären mot Gröndals IK 2013-05-17
SPELARSTATISTIK 2011
UTESPELARE MATCHER GULA RÖDA ASSIST MÅL POÄNG
Tomas Färnqvist1200279
Daniel Hamrén160042327
Robert Jansson16008311
Mattias Lundgren140010414
Lillen Elfver18006410
Tony Jonsson16005712
Tomas Franzén1100000
Kenneth Thorsell200000
Marcus Bergdahl600189
Andreas Björk1400303
Love Persson500011
Joakim Sjölin300000
Moeman Moberg1000101
Patrik Engström800066
Elias Storm160021214
Alberto Rossi800246
Fredrik Olander1300123
Daniel Sedelius800000
Joakim Moström6001910
Jonas Sjölin100000
Sammy Abd El Hamid600224
Henrik Lindahl300213
Crippe Nordh200123
Johan Moberg100000
MÅLVAKTER MATCHER GULA RÖDA MATCHSNITT POÄNG
Simpa Brännström120005
Niklas Muhrbeck30000
Peter Cedenblad20000
Välkommen till
FC Stockholm Internazionale's
officiella webbsida

FC Stockholm Internazionale grundades 2010 och spelar säsongen 2017 i division 3 Södra Svealand. Målet för säsongen är serieseger och vinst i Stockholm Cup.

FC Stockholm Internazionale - mot Europa!
KOMMANDE MATCH
vs
Tors 1 jan 00:00


SERIETABELL
FACEBOOK
INSTAGRAM
Följ FC Stockholm på Instagram:
@fcsthlm
TWITTER
Följ FC:s matcher live och ta del av
de senaste nyheterna via Twitter:
@fcstockholm
HUVUDSAMARBETSPARTNERS
“Att både spela i och vara en av FC:s huvudpartners är en ära och självklarhet. FC Stockholm kändes helt rätt från början och en perfekt samarbetspartner för Ellinjen.”
- Peter Dolk, VD
Ellinjen AB
“Att få hjälpa till med min expertis inom sport har alltid varit en dröm. Utöver det känner jag att mitt varumärke går hand i hand med vad FC är och står för.”
- Daniel Pernsköld, VD
SP3 AB
“FC och STN är två företag som är på väg framåt. Jag är stolt att vara en del av de båda, och tillsammans kommer vi verkligen kunna växa ihop. FC ligger mig varmt om hjärtat.”
- Jimmy Sundqvist, VD
STN AB
“Att fått vara med från början på denna resa, hjälpa till och stöjda FC! Se mathcer och få visualiseras tillsammans kändes som en självklart. Tillsammans blir vi vinnare!”
- Pelle Westberg, VD
SBP Bemanning AB