< FC's huvudsamarbetspartners 2017
FC Stockholm – Ekerö IK 21/6 2016
FC Stockholm – IK Viljan Strängnäs 11/6
Spårvägens FF 2/8 Kristinebergs IP
FC Stockholm – IFK Haninge 2 – 1
0-3 till FC borta mot Älta och ny serieledare
FC Stockholm Internazionale. Stockholm 2016
FC vinner borta mot Ingarö med 0-6 och rycker i tabellen
Klassiskt tifo på Kristinebergs IP i hemmapremiären mot Gröndals IK 2013-05-17
SPELARSTATISTIK 2014
UTESPELARE MATCHER GULA RÖDA ASSIST MÅL POÄNG
Gustaf Segerström192071017
Love Lidström2130628
Ivan Tedengren164081422
Daniel Didrik1120077
Linus Nilsson1600224
Axel Gustavsson1710022
Rickard Åberg1210011
Viktor Jeansson1331000
Eric Uskali22007613
David Schvarcz1300000
Andrew McClelland1600101
Patrik Engström520101
Peter Dolk1341437
Daniel Hauser720112
Daniel Hoch1610156
Jerry Månsson300000
Farid Hafsia2140000
Calle Andersson200000
Simon Turesson 1231011
Tomas Engström510000
Tomas Färnqvist500000
Sammy Abd El Hamid500000
Fredrik Ingel1250011
Daniel Hamrén200000
Göran Marklund100000
Vasilis Birbas800235
Robert Vesterlund100000
Mattias Lundgren200000
Hristos Kitsos810000
Jimmy Sundqvist600011
Magnus Palm410011
MÅLVAKTER MATCHER GULA RÖDA MATCHSNITT POÄNG
Simon Röse Meyer191000
Christoffer Noaksson30000
Välkommen till
FC Stockholm Internazionale's
officiella webbsida

FC Stockholm Internazionale grundades 2010 och spelar säsongen 2017 i division 3 Södra Svealand. Målet för säsongen är serieseger och vinst i Stockholm Cup.

FC Stockholm Internazionale - mot Europa!
KOMMANDE MATCH
vs
Lör 23 sept 15:00
Enhörna IF
Seriematch
Friluftsgården, Enhörna
SERIETABELL
FACEBOOK
INSTAGRAM
Följ FC Stockholm på Instagram:
@fcsthlm
TWITTER
Följ FC:s matcher live och ta del av
de senaste nyheterna via Twitter:
@fcstockholm
HUVUDSAMARBETSPARTNERS
“Att både spela i och vara en av FC:s huvudpartners är en ära och självklarhet. FC Stockholm kändes helt rätt från början och en perfekt samarbetspartner för Ellinjen.”
- Peter Dolk, VD
Ellinjen AB
“Att få hjälpa till med min expertis inom sport har alltid varit en dröm. Utöver det känner jag att mitt varumärke går hand i hand med vad FC är och står för.”
- Daniel Pernsköld, VD
SP3 AB
“FC och STN är två företag som är på väg framåt. Jag är stolt att vara en del av de båda, och tillsammans kommer vi verkligen kunna växa ihop. FC ligger mig varmt om hjärtat.”
- Jimmy Sundqvist, VD
STN AB
“Att fått vara med från början på denna resa, hjälpa till och stöjda FC! Se mathcer och få visualiseras tillsammans kändes som en självklart. Tillsammans blir vi vinnare!”
- Pelle Westberg, VD
SBP Bemanning AB