< FC's huvudsamarbetspartners 2017
FC Stockholm – Ekerö IK 21/6 2016
FC Stockholm – IK Viljan Strängnäs 11/6
Spårvägens FF 2/8 Kristinebergs IP
FC Stockholm – IFK Haninge 2 – 1
0-3 till FC borta mot Älta och ny serieledare
FC Stockholm Internazionale. Stockholm 2016
FC vinner borta mot Ingarö med 0-6 och rycker i tabellen
Klassiskt tifo på Kristinebergs IP i hemmapremiären mot Gröndals IK 2013-05-17
SPELARSTATISTIK 2015
UTESPELARE MATCHER GULA RÖDA ASSIST MÅL POÄNG
Mikael Erstadius211013821
Ivan Tedengren210042327
Linus Hallström1300101
Love Lidström21108210
Gustaf Segerström160031013
Daniel Hauser900336
Hristos Kitsos1262202
Farid Hafsia2010000
Eric Uskali2010639
Vasilis Birbas800011
Daniel Hoch700303
Magnus Palm1300112
Robert Damberg1900426
Andreas Karlsson1820257
Johan Sund151041317
Mathias Sundberg1100224
Jose Monteiro18103811
Axel Gustavsson200000
Martin Jatko1410101
Johannes Grahn15006713
Jesper Jonsson200000
Fredrik Ingel300000
Daniel Didrik100011
Robin Wikman610112
Peter Dolk200112
Yoffre Vera Vasquez700044
Dany Poles400101
MÅLVAKTER MATCHER GULA RÖDA MATCHSNITT POÄNG
Simon Röse Meyer22002.70
Välkommen till
FC Stockholm Internazionale's
officiella webbsida

FC Stockholm Internazionale grundades 2010 och spelar säsongen 2017 i division 3 Södra Svealand. Målet för säsongen är serieseger och vinst i Stockholm Cup.

FC Stockholm Internazionale - mot Europa!
KOMMANDE MATCH
vs
Lör 23 sept 15:00
Enhörna IF
Seriematch
Friluftsgården, Enhörna
SERIETABELL
FACEBOOK
INSTAGRAM
Följ FC Stockholm på Instagram:
@fcsthlm
TWITTER
Följ FC:s matcher live och ta del av
de senaste nyheterna via Twitter:
@fcstockholm
HUVUDSAMARBETSPARTNERS
“Att både spela i och vara en av FC:s huvudpartners är en ära och självklarhet. FC Stockholm kändes helt rätt från början och en perfekt samarbetspartner för Ellinjen.”
- Peter Dolk, VD
Ellinjen AB
“Att få hjälpa till med min expertis inom sport har alltid varit en dröm. Utöver det känner jag att mitt varumärke går hand i hand med vad FC är och står för.”
- Daniel Pernsköld, VD
SP3 AB
“FC och STN är två företag som är på väg framåt. Jag är stolt att vara en del av de båda, och tillsammans kommer vi verkligen kunna växa ihop. FC ligger mig varmt om hjärtat.”
- Jimmy Sundqvist, VD
STN AB
“Att fått vara med från början på denna resa, hjälpa till och stöjda FC! Se mathcer och få visualiseras tillsammans kändes som en självklart. Tillsammans blir vi vinnare!”
- Pelle Westberg, VD
SBP Bemanning AB