FC Stockholm – Ekerö IK 21/6 2016
FC Stockholm – IK Viljan Strängnäs 11/6
FC Stockholm – IFK Haninge 2 – 1
0-3 till FC borta mot Älta och ny serieledare
FC Stockholm Internazionale. Stockholm 2016
Klassiskt tifo på Kristinebergs IP i hemmapremiären mot Gröndals IK 2013-05-17
SPELARSTATISTIK 2016
UTESPELARE MATCHER GULA RÖDA ASSIST MÅL POÄNG
Farid Hafsia1960202
Robert Damberg2300426
Fredrik Thunberg1100213
Filip Lindmark244011819
Mikael Erstadius1210000
Ivan Tedengren300000
Anton Sandberg Magnusson237041519
Sami Nador2230235
Johannes Grahn1710538
Johan Sund17302810
Andreas Karlsson2340022
Mani Tourang204021517
Joseph Borras Petersson100000
Dany Poles1131011
Robin Wikman200000
Linus Karlsson1010202
Love Lidström1430303
Linus Hallström610000
Jose Monteiro1820055
Martin Jatko200000
Richard Cederqvist1410336
Linus Johansson500011
Taner Kocak13007310
Sencer Sogük1140134
William O Lejeune300303
MÅLVAKTER MATCHER GULA RÖDA MATCHSNITT POÄNG
Simon Röse Meyer193100
Jorge Arancibia Fuentes71000
Eddy Sjöberg10000
Välkommen till
FC Stockholm Internazionale's
officiella webbsida

FC Stockholm Internazionale grundades 2010 och spelar säsongen 2017 i division 3 Södra Svealand. Målet för säsongen är serieseger och vinst i Stockholm Cup.

FC Stockholm Internazionale - mot Europa!
KOMMANDE MATCH
vs
Tors 1 jan 00:00


SERIETABELL
FACEBOOK
INSTAGRAM
Följ FC Stockholm på Instagram:
@fcsthlm
TWITTER
Följ FC:s matcher live och ta del av
de senaste nyheterna via Twitter:
@fcstockholm
HUVUDSAMARBETSPARTNERS
“Att både spela i och vara en av FC:s huvudpartners är en ära och självklarhet. FC Stockholm kändes helt rätt från början och en perfekt samarbetspartner för Ellinjen.”
- Peter Dolk, VD
Ellinjen AB
“Att få hjälpa till med min expertis inom sport har alltid varit en dröm. Utöver det känner jag att mitt varumärke går hand i hand med vad FC är och står för.”
- Daniel Pernsköld, VD
SP3 AB
“FC och STN är två företag som är på väg framåt. Jag är stolt att vara en del av de båda, och tillsammans kommer vi verkligen kunna växa ihop. FC ligger mig varmt om hjärtat.”
- Jimmy Sundqvist, VD
STN AB
“Att fått vara med från början på denna resa, hjälpa till och stöjda FC! Se mathcer och få visualiseras tillsammans kändes som en självklart. Tillsammans blir vi vinnare!”
- Pelle Westberg, VD
SBP Bemanning AB