Kvalsegrarna 2018/11/03
FC Stockholm – IFK Haninge 2 – 1
0-3 till FC borta mot Älta och ny serieledare
FC Stockholm Internazionale. Stockholm 2016
Klassiskt tifo på Kristinebergs IP i hemmapremiären mot Gröndals IK 2013-05-17
SPELARSTATISTIK 2011
UTESPELARE MATCHER GULA RÖDA ASSIST MÅL POÄNG
Tomas Färnqvist1200279
Daniel Hamrén160042327
Robert Jansson16008311
Mattias Lundgren140010414
Lillen Elfver18006410
Tony Jonsson16005712
Tomas Franzén1100000
Kenneth Thorsell200000
Marcus Bergdahl600189
Andreas Björk1400303
Love Persson500011
Joakim Sjölin300000
Moeman Moberg1000101
Patrik Engström800066
Elias Storm160021214
Alberto Rossi800246
Fredrik Olander1300123
Daniel Sedelius800000
Joakim Moström6001910
Jonas Sjölin100000
Sammy Abd El Hamid600224
Henrik Lindahl300213
Crippe Nordh200123
Johan Moberg100000
MÅLVAKTER MATCHER GULA RÖDA MATCHSNITT POÄNG
Simpa Brännström120005
Niklas Muhrbeck30000
Peter Cedenblad20000
Välkommen till
FC Stockholms officiella webbsida

FC Stockholm grundades 2010 och spelar säsongen 2019 i division 2 Södra Svealand, något ett lag från Stockholm aldrig lyckats göra lika fort. Vi har även rekordet i matcher i rad utan förlust i Sverige (55). Kristinebergs IP är vår hemmaplan, och vi är det enda laget innan för tullarna som spelar på naturgräs. Vi strävar alltid för att vinna - hur svår uppgiften än är.

FC Stockholm - mot Europa!
MATCHER
FACEBOOK
TWITTER
Följ FC:s matcher live och ta del av
de senaste nyheterna via Twitter:
@fcstockholm
GULDPARTNERS
“Att få hjälpa till med min expertis inom sport har alltid varit en dröm. Utöver det känner jag att mitt varumärke går hand i hand med vad FC är och står för.”
- Daniel Pernsköld, VD
SP3 AB
“Att fått vara med från början på denna resa, hjälpa till och stöjda FC! Se mathcer och få visualiseras tillsammans kändes som en självklart. Tillsammans blir vi vinnare!”
- Johan Eriksson, VD
08-Plattsättarna
“Den sportsliga framgången och familjära atmosfären som tycks finnas kring klubben tilltalade oss mycket! Vi känner att det är något som matchar Coolbets verksamhet väl!”
- Robin Karlsson
Coolbet
“På ett tidigt stadie fann vi bra och roliga sätt att skapa/utveckla varandras varumärken samt affärer! Tillsammans hittade vi en punkt som passade oss väldigt bra och på en rolig nivå för en lång relation tillsammans.”
- Josef Elias
Happy Boss