Kvalsegrarna 2018/11/03
FC Stockholm – IFK Haninge 2 – 1
0-3 till FC borta mot Älta och ny serieledare
FC Stockholm Internazionale. Stockholm 2016
Klassiskt tifo på Kristinebergs IP i hemmapremiären mot Gröndals IK 2013-05-17
SPELARSTATISTIK 2013
UTESPELARE MATCHER GULA RÖDA ASSIST MÅL POÄNG
Patrik Engström1740347
Elias Storm2022011
Tomas Färnqvist18308412
Peter Dolk202011516
Gustaf Segerström192151217
Love Lidström240171219
Ivan Tedengren212172027
Daniel Hoch15007512
Daniel Hamrén601156
Linus Nilsson1930549
Mattias Lundgren1000123
Axel Gustavsson1230202
Rickard Åberg1100101
Sammy Abd El Hamid2200415
Calle Andersson1001134
Robert Vesterlund1340202
Jimmy Sundqvist1630134
Robert Jansson1601303
Daniel Didrik1020426
Fredrik Ingel721101
Alexander Dahlström100000
Simon Pittuco610000
Klas Henriksson310101
Lillen Elfver410011
Tony Jonsson900505
Jerry Månsson1300437
Joakim Moström320000
Crippe Nordh600011
Göran Marklund400404
Tomas Engström600000
Henrik Lindahl401101
Alberto Rossi200000
Eddy Sjöberg600000
MÅLVAKTER MATCHER GULA RÖDA MATCHSNITT POÄNG
Martin Karlsson183000
Simpa Brännström40000
Välkommen till
FC Stockholms officiella webbsida

FC Stockholm grundades 2010 och spelar säsongen 2019 i division 2 Södra Svealand, något ett lag från Stockholm aldrig lyckats göra lika fort. Vi har även rekordet i matcher i rad utan förlust i Sverige (55). Kristinebergs IP är vår hemmaplan, och vi är det enda laget innan för tullarna som spelar på naturgräs. Vi strävar alltid för att vinna - hur svår uppgiften än är.

FC Stockholm - mot Europa!
MATCHER
FACEBOOK
TWITTER
Följ FC:s matcher live och ta del av
de senaste nyheterna via Twitter:
@fcstockholm
GULDPARTNERS
“Att få hjälpa till med min expertis inom sport har alltid varit en dröm. Utöver det känner jag att mitt varumärke går hand i hand med vad FC är och står för.”
- Daniel Pernsköld, VD
SP3 AB
“Att fått vara med från början på denna resa, hjälpa till och stöjda FC! Se mathcer och få visualiseras tillsammans kändes som en självklart. Tillsammans blir vi vinnare!”
- Johan Eriksson, VD
08-Plattsättarna
“Den sportsliga framgången och familjära atmosfären som tycks finnas kring klubben tilltalade oss mycket! Vi känner att det är något som matchar Coolbets verksamhet väl!”
- Robin Karlsson
Coolbet
“På ett tidigt stadie fann vi bra och roliga sätt att skapa/utveckla varandras varumärken samt affärer! Tillsammans hittade vi en punkt som passade oss väldigt bra och på en rolig nivå för en lång relation tillsammans.”
- Josef Elias
Happy Boss