Kvalsegrarna 2018/11/03
FC Stockholm – IFK Haninge 2 – 1
0-3 till FC borta mot Älta och ny serieledare
FC Stockholm Internazionale. Stockholm 2016
Klassiskt tifo på Kristinebergs IP i hemmapremiären mot Gröndals IK 2013-05-17
SPELARSTATISTIK 2014
UTESPELARE MATCHER GULA RÖDA ASSIST MÅL POÄNG
Gustaf Segerström192071017
Love Lidström2130628
Ivan Tedengren164081422
Daniel Didrik1120077
Linus Nilsson1600224
Axel Gustavsson1710022
Rickard Åberg1210011
Viktor Jeansson1331000
Eric Uskali22007613
David Schvarcz1300000
Andrew McClelland1600101
Patrik Engström520101
Peter Dolk1341437
Daniel Hauser720112
Daniel Hoch1610156
Jerry Månsson300000
Farid Hafsia2140000
Calle Andersson200000
Simon Turesson 1231011
Tomas Engström510000
Tomas Färnqvist500000
Sammy Abd El Hamid500000
Fredrik Ingel1250011
Daniel Hamrén200000
Göran Marklund100000
Vasilis Birbas800235
Robert Vesterlund100000
Mattias Lundgren200000
Hristos Kitsos810000
Jimmy Sundqvist600011
Magnus Palm410011
MÅLVAKTER MATCHER GULA RÖDA MATCHSNITT POÄNG
Simon Röse Meyer191000
Christoffer Noaksson30000
Välkommen till
FC Stockholms officiella webbsida

FC Stockholm grundades 2010 och spelar säsongen 2019 i division 2 Södra Svealand, något ett lag från Stockholm aldrig lyckats göra lika fort. Vi har även rekordet i matcher i rad utan förlust i Sverige (55). Kristinebergs IP är vår hemmaplan, och vi är det enda laget innan för tullarna som spelar på naturgräs. Vi strävar alltid för att vinna - hur svår uppgiften än är.

FC Stockholm - mot Europa!
MATCHER
FACEBOOK
TWITTER
Följ FC:s matcher live och ta del av
de senaste nyheterna via Twitter:
@fcstockholm
GULDPARTNERS
“Att få hjälpa till med min expertis inom sport har alltid varit en dröm. Utöver det känner jag att mitt varumärke går hand i hand med vad FC är och står för.”
- Daniel Pernsköld, VD
SP3 AB
“Att fått vara med från början på denna resa, hjälpa till och stöjda FC! Se mathcer och få visualiseras tillsammans kändes som en självklart. Tillsammans blir vi vinnare!”
- Johan Eriksson, VD
08-Plattsättarna
“Den sportsliga framgången och familjära atmosfären som tycks finnas kring klubben tilltalade oss mycket! Vi känner att det är något som matchar Coolbets verksamhet väl!”
- Robin Karlsson
Coolbet
“På ett tidigt stadie fann vi bra och roliga sätt att skapa/utveckla varandras varumärken samt affärer! Tillsammans hittade vi en punkt som passade oss väldigt bra och på en rolig nivå för en lång relation tillsammans.”
- Josef Elias
Happy Boss