Kvalsegrarna 2018/11/03
FC Stockholm – IFK Haninge 2 – 1
0-3 till FC borta mot Älta och ny serieledare
FC Stockholm Internazionale. Stockholm 2016
Klassiskt tifo på Kristinebergs IP i hemmapremiären mot Gröndals IK 2013-05-17
SPELARSTATISTIK 2015
UTESPELARE MATCHER GULA RÖDA ASSIST MÅL POÄNG
Mikael Erstadius211013821
Ivan Tedengren210042327
Linus Hallström1300101
Love Lidström21108210
Gustaf Segerström160031013
Daniel Hauser900336
Hristos Kitsos1262202
Farid Hafsia2010000
Eric Uskali2010639
Vasilis Birbas800011
Daniel Hoch700303
Magnus Palm1300112
Robert Damberg1900426
Andreas Karlsson1820257
Johan Sund151041317
Mathias Sundberg1100224
Jose Monteiro18103811
Axel Gustavsson200000
Martin Jatko1410101
Johannes Grahn15006713
Jesper Jonsson200000
Fredrik Ingel300000
Daniel Didrik100011
Robin Wikman610112
Peter Dolk200112
Yoffre Vera Vasquez700044
Dany Poles400101
MÅLVAKTER MATCHER GULA RÖDA MATCHSNITT POÄNG
Simon Röse Meyer22002.70
Välkommen till
FC Stockholms officiella webbsida

FC Stockholm grundades 2010 och spelar säsongen 2019 i division 2 Södra Svealand, något ett lag från Stockholm aldrig lyckats göra lika fort. Vi har även rekordet i matcher i rad utan förlust i Sverige (55). Kristinebergs IP är vår hemmaplan, och vi är det enda laget innan för tullarna som spelar på naturgräs. Vi strävar alltid för att vinna - hur svår uppgiften än är.

FC Stockholm - mot Europa!
MATCHER
FACEBOOK
TWITTER
Följ FC:s matcher live och ta del av
de senaste nyheterna via Twitter:
@fcstockholm
GULDPARTNERS
“Att få hjälpa till med min expertis inom sport har alltid varit en dröm. Utöver det känner jag att mitt varumärke går hand i hand med vad FC är och står för.”
- Daniel Pernsköld, VD
SP3 AB
“Att fått vara med från början på denna resa, hjälpa till och stöjda FC! Se mathcer och få visualiseras tillsammans kändes som en självklart. Tillsammans blir vi vinnare!”
- Johan Eriksson, VD
08-Plattsättarna
“Den sportsliga framgången och familjära atmosfären som tycks finnas kring klubben tilltalade oss mycket! Vi känner att det är något som matchar Coolbets verksamhet väl!”
- Robin Karlsson
Coolbet
“På ett tidigt stadie fann vi bra och roliga sätt att skapa/utveckla varandras varumärken samt affärer! Tillsammans hittade vi en punkt som passade oss väldigt bra och på en rolig nivå för en lång relation tillsammans.”
- Josef Elias
Happy Boss