Kvalsegrarna 2018/11/03
FC Stockholm – IFK Haninge 2 – 1
0-3 till FC borta mot Älta och ny serieledare
FC Stockholm Internazionale. Stockholm 2016
Klassiskt tifo på Kristinebergs IP i hemmapremiären mot Gröndals IK 2013-05-17
SPELARSTATISTIK 2016
UTESPELARE MATCHER GULA RÖDA ASSIST MÅL POÄNG
Farid Hafsia1960202
Robert Damberg2300426
Fredrik Thunberg1100213
Filip Lindmark244011819
Mikael Erstadius1210000
Ivan Tedengren300000
Anton Sandberg Magnusson237041519
Sami Nador2230235
Johannes Grahn1710538
Johan Sund17302810
Andreas Karlsson2340022
Mani Tourang204021517
Joseph Borras Petersson100000
Dany Poles1131011
Robin Wikman200000
Linus Karlsson1010202
Love Lidström1430303
Linus Hallström610000
Jose Monteiro1820055
Martin Jatko200000
Richard Cederqvist1410336
Linus Johansson500011
Taner Kocak13007310
Sencer Sogük1140134
Eddy Sjöberg100000
William O Lejeune300303
MÅLVAKTER MATCHER GULA RÖDA MATCHSNITT POÄNG
Simon Röse Meyer193100
Jorge Arancibia Fuentes71000
Välkommen till
FC Stockholms officiella webbsida

FC Stockholm grundades 2010 och spelar säsongen 2019 i division 2 Södra Svealand, något ett lag från Stockholm aldrig lyckats göra lika fort. Vi har även rekordet i matcher i rad utan förlust i Sverige (55). Kristinebergs IP är vår hemmaplan, och vi är det enda laget innan för tullarna som spelar på naturgräs. Vi strävar alltid för att vinna - hur svår uppgiften än är.

FC Stockholm - mot Europa!
MATCHER
FACEBOOK
TWITTER
Följ FC:s matcher live och ta del av
de senaste nyheterna via Twitter:
@fcstockholm
GULDPARTNERS
“Att få hjälpa till med min expertis inom sport har alltid varit en dröm. Utöver det känner jag att mitt varumärke går hand i hand med vad FC är och står för.”
- Daniel Pernsköld, VD
SP3 AB
“Att fått vara med från början på denna resa, hjälpa till och stöjda FC! Se mathcer och få visualiseras tillsammans kändes som en självklart. Tillsammans blir vi vinnare!”
- Johan Eriksson, VD
08-Plattsättarna
“Den sportsliga framgången och familjära atmosfären som tycks finnas kring klubben tilltalade oss mycket! Vi känner att det är något som matchar Coolbets verksamhet väl!”
- Robin Karlsson
Coolbet
“På ett tidigt stadie fann vi bra och roliga sätt att skapa/utveckla varandras varumärken samt affärer! Tillsammans hittade vi en punkt som passade oss väldigt bra och på en rolig nivå för en lång relation tillsammans.”
- Josef Elias
Happy Boss